طراحی آموزشی
طراحی آموزشی : پایه چهارم : درس 5 « سخنی که سه بار تکرار شد»
مشخصات کلی :
هدف کلی آشنایی دانش آموزان با رفتار های اجتماعی و زندگی اجتماعی و همسایگی
هدف های رفتاری دانش آموزان بتوانند در پایان درس :
1) رفتار خوب را در همسایگی درک کند.
2) نام چند رفتار خوب را نام ببرد.
3) از بداخلاقی و رفتارهای بد پرهیز کند.
4) درباره یک همسایه خوب توضیح دهند.
ارزشیابی تشخیص رفتار ورودی در ابتدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی، از درس قبلی چند پرسش به عمل آید و پاسخ ها را به صورت انفرادی یا گروهی دریافت نماید (معلم). و موضوع درس قبلی نماز را بتواند جهت انگیزه به درس جدید ارتباط دهد. 5 دقیقه
وسایل آموزشی کتاب درسی، فیلم های آموزشی، کتاب داستان که قبلا در ارتباط با موضوع باشد آماده می کنیم به همراه طرح درس.
روش های تدریس استفاده از روش های قصه گویی و روش بارش مغزی پس از دیدن فیلم یا کارتون که قبلا در ارتباط با موضوع تهیه شده است و با روش پرسش و پاسخ.
مفاهیم کلیدی درس شکایت همسایه، کار زشت، پیام رسول خدا، صدای زیاد تلویزیون، توپ بازی در کوچه، عصبانی کردن همسایه، بیماری، نیکوکاری، کمک
ارائه درس
ایجاد انگیزه ابتدا از دانش آموزان می خواهیم چند نمونه کارها و رفتارهای بد را نام ببرند. بچه ها چه کارها و رفتارهایی شما را ناراحت می کند. چه کسانی در همسایگی شما خوب هستند و یا چه کسانی مزاحم شما و خانواده هستند. 5دقیقه
ارائه محتوای تدریس بچه های عزیز، درس ما در رابطه با همسایه خوب و همسایه بد است.
حالا که فیلم و یا کارتون را نگاه کردید چه چیزهای خوب یا بد را در فیلم دیدید:
به صورت درست یا نادرست آنچه که بچه ها بگویند در تخته می نویسیم؛
کار بد : کار خوب:
توپ بازی در کوچه هنگام استراحت دیگران کمک به پیرزن همسایه
شکستن شیشه همسایه ها سلام کردن به همسایگان
انداختن سنگ به حیاط همسایه سر زدن به خانه همسایه ها همراه پدر و مادر
همکاری نکردن با دیگران ملاقات همسایه بیمار
مزاحمت دیگران عصبانی کردن همسایگان
مهربانی و محبت با همسایه ها
سپس از بچه ها می خواهیم که موضوع درس را در ارتباط با سخن پیامبر توضیح دهند که همسایگی در کتاب قرآن و اسلام خیلی مهم است و همه به همدیگر حق دارند که نسبت به رعایت اصول زندگی اجتماعیو همسایگی مسئول باشند و نیکوکاری، کمک به دیگران و رعایت حق همسایه را در زندگی انجام دهند. در حین تدریس از کتاب درسی، بچه ها درس را می خوانند و مفاهیم کلیدی را با کمک معلم توضیح می دهند. 25 دقیقه
ارزشیابی تکوینی در میانه ی تدریس از چند دانش آموز می خواهیم که مثال های عینی در ارتباط با همسایه خود بیان کنند. و دیگران نیز مطلب را کامل تر توضیح دهند و نظرات خود را بگویند. 3 دقیقه
ارزشیابی پایانی در نهایت از دانش آموزان چند پرسش و پاسخ در ارتباط با درس بعمل می آوریم:
بچه ها: چرا آن پیرمرد نزد پیامبر رفت؟ از چه کسی شکایت داشت،چرا ؟ پیامبر به چه کسانی در نماز جماعت گفت که سخن وی را تکرار کنند؟ چرا قرآن می فرماید به همسایگان خوبی و نیکی کنید؟ چه اعمالی باعث می شود که ایمان مسلمانان شعیف می شود؟ 5 دقیقه
تعیین تکلیف در پایان تدریس از بچه ها می خواهیم که در ارتباط با همسایه خود موضوع انشا بنویسند یا در ارتباط با کارهای ناشایست که باعث شکایت همسایه ها می شود نقاشی بکشند و موضوع را در کلاس جلسه آینده توضیح دهند. از پدر و مادر خود بپرسند که یک همسایه خوب باید چطور باشد و بچه های خانواده در این ارتباط چه وظیفه ای دارند.بنویسند و به کلاس گزارش کنند.